Szukaj na tym blogu

środa, 29 stycznia 2014

Wymiana oleju samochodowego

Wymiana oleju silnikowego w samochodzie – poradnik.

Wybierając olej do swojego auta, należy kierować się przede wszystkim przebiegiem i stanem silnika. Nawet najlepszy olej o rzadkiej konsystencji nie będzie odpowiedni do starego samochodu, a mineralnym w żadnym wypadku nie należy zalewać nowych silników.
Wymiana oleju silnikowego w samochodzie – poradnik

Posiadając nowy samochód wymianę oleju dokonujemy zgodnie z zaleceniami producenta podanymi w instrukcji użytkowania pojazdu. Przy starszych samochodach trzeba częściej kontrolować jego poziom i dokonywać jego wymiany. Sprawdzenie jego stanu najlepiej wykonywać wówczas gdy silnik jest zimny. Kontrolę powinno przeprowadzać się raz w ciągu tygodnia, od czasu do czasu sprawdzając pod samochodem czy gdzieś nie wycieka olej. Poza sprawdzeniem poziomu oleju za pomocą bagnetu należy ocenić kolor oraz jego zapach. Nieprzyjemny zapach wydobywający gdy otworzymy korek wlewu oznacza, że nie wszystko jest w porządku. Jeżeli olej będzie miał kolor czarny prawdopodobną przyczyną takiego stanu może być zastosowanie innego produktu niż jest zalecany lub znacznie poważniejsza awaria.

Dobór odpowiedniego oleju silnikowego i jego wymiana decydują o żywotności silnika. Każde wydłużenie tego okresu może się wiązać z awarią samochodu lub nawet zatarciem silnika. Podstawowe funkcje oleju w silniku to smarowanie metalowych części w silniku t.j. tłoki, dzięki którym zmniejsza się tarcie. Olej ma również za zadanie chłodzić silnik, gdyż w czasie jego pracy wytwarza się wysoka temperatura. Inną funkcją jest tłumienie drgań wytwarzających się w czasie gdy pracuje silnik, do tego stosuje się oleje posiadające odpowiednią lepkość, czym rzadszy alej tym mniejsza zdolność tłumiąca.
W sytuacji kiedy na naszej desce rozdzielczej pojawi się czerwona lampka ostrzegająca o niskim poziomie ciśnienia oleju musimy natychmiast zatrzymać samochód. Może to być sygnał, że zapomnieliśmy uzupełnić olej silnikowy lub jest to poważna awaria. Wybór odpowiedniego oleju ma wpływ na żywotność i sprawność działania jednostki napędowej Dobór pewien być zgodny z informacją podana przez producenta i znajduje się w instrukcji użytkowania. Szczególną uwagę należy zwrócić na lepkość oleju i klasę jakościową. Do silników benzynowych nie używamy oleju, który jest przeznaczony dla jednostek wysokoprężnych, użytkownicy pojazdów z instalacją LPG również powinni używać odpowiedniego oleju przeznaczona do tego typu pojazdów. Znajdziemy na rynku także produkty uniwersalne, które służą jednocześnie do wielu rodzajów silnika.
wymiana oleju samochodowego
Klasa jakości oleju podawana jest zazwyczaj wg skali API (od A do L). Kolejne litery oznaczają lepszą jego jakość. Ważne jest aby nie używać oleju posiadającego gorszą jakość niż ten zalecany przez producenta. Można natomiast używać produktu mającego wyższą klasę jakościową. Lepkość oleju oznaczona jest przez dwie liczby, które są przedzielone literą W. Pierwsza z wartości to informacja o właściwościach oleju jakie posiada w niskich temperaturach. Im ta wartość niższa tym można stosować go w niższych temperaturach. Druga informacja wskazuje o możliwości użytkowania w wysokich temperaturach.
Wskazówki o wymianie oleju zawarte są w instrukcji samochodu. W najnowszych markach powinna wymieniać się olej co od 15 do 20 tysięcy kilometrów. Starsze pojazdy wymagają wymiany po 10 tysiącach km. Wymianę oleju powinni wykonywać wyspecjalizowany mechanik samochodowy. Bardzo często razem z olejem wymieniany jest filtr, który w takiej sytuacji zostanie prawidłowo założony.

7 komentarzy:

  1. Hurtownia www.luma.com.pl ma wiele do zaoferowania. Polecam sprawdzić ich części samochodowe i nie tylko!

    OdpowiedzUsuń
  2. Kto nie słyszał o hurtowni części samochodowych Luma, odsyłam pod ten link: www.luma.com.pl!

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie napisane. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. świetny ten blog i ciekawe treści

    OdpowiedzUsuń
  5. To bardzo pomocny i jasny post, dziękuję!

    OdpowiedzUsuń