Szukaj na tym blogu

środa, 30 lipca 2014

Opony na zimę powstają wiosną

Nadejście wiosny to automatycznie początek nowego sezonu w serwisach ogumienia. Kiedy sprzedawcy prześcigają się ofertach sprzedaży opon na lato, w fabrykach produkują się najnowsze opony zimowe.

 



 Nadchodzący sezon to ofensywa japońskiego koncernu Bridgestone/Firestone, który szczególnie upodobał sobie Europę Środkową. Największy koncern oponiarski na świecie posiada obecnie 59 fabryk ogumienia, w tym osiem w Europie. Dwie znajdują się w Polsce. Najbardziej znaną jest fabryka opon w Poznaniu. Europejska centrala Bridgestone-a działa od 1990 roku. Dwa lata temu w Warszawie otworzyło się biuro handlowe firmy na Europę Środkową. W tegorocznej letniej ofercie marki znajdziemy nową oponę Dueler H/P Sport, dla samochodów typu SUV. Segment opon sportowych to Adrenalin RE002,, oraz Potenza S001. Dla osób które szukają ekonomii Bridgestone proponuje nową oponę Turanza T001, oraz Ecopia RP001S. Największą nowością początku wiosny jest jednak zimowa opona Blizzak LM 001, która przeznaczona jest na każde warunki zimowe - pod warunkiem, że będą to rejony . europy środkowej.

Kupujesz używane, zimowe opony. Mają jeszcze bardzo dobry bieżnik, nie są stare, ani uszkodzone. Mimo to samochód zachowuje się na nich tak, jakby to były lekkie, letnie gumy. Mało który domorosły specjalista od motoryzacji jest w stanie wytłumaczyć dlaczego. Tymczasem odpowiedź jest dosyć prosta. - Postęp technologiczny wymusza produkcję opon na określony rynek. W zależności od warunków klimatycznych, dobierany jest skład mieszanki gumowej i kształt bieżnika. To sprawia, że opony zimowe z południa Europy różnią się mocno od tych, z Europy Środkowej czy Północnej - mówi Jerzy Czerniewski z firmy Pol Gum Jur z Pruszcza Gdańskiego. - Inaczej zaprojektowane, mogą nie wytrzymać specyfiki naszego klimatu.

Blizzak LM001 opracowany został specjalnie z myślą o Polsce i Niemczech. Nowa opona - przeznaczona na razie do samochodów kompaktowych i klasy średniej, przygotowana jest na scenariusze typowe w naszej strefie pogodowej - przeplatający się marznący deszcz, lód, śnieg i gołoledź.

Opona została mocno odchudzona. Kierunkowy wzór bieżnika w nowym modelu LM001 składa się z klocków, które zapewniają lepszą przyczepność na śniegu i lepsze parametry hamowania niż poprzednik, zaś najnowszy wzór lameli zapewnia intensywny "efekt krawędzi" na śliskiej nawierzchni. Jednocześnie lamele pomagają w równomiernym rozłożeniu zużycia opony, dzięki czemu LM001 mają większy przebieg. Kierowcy poczują się także dużo pewniej na mokrej nawierzchni dzięki nowym zakrzywionym rowkom, które szybciej odprowadzają wodę i błoto pośniegowe z powierzchni styku, oraz zaokrąglonym krawędziom klocków, które poprawiają przepływ wody, zapewniając lepszy kontakt z drogą.

Pierwsze LM 001 pokazano kilka tygodni temu. Nowa, środkowoeuropejska opona pojawi się w sprzedaży późnym latem. Na początek będzie dostępna w siedmiu rozmiarach. Potem pojawią się kolejne.



Kolce jak pazury

Bridgestone testował swoją nową oponę na położonym na północnym wschodzie Szwecji, specjalnym torze badawczym. Niedaleko od tego miejsca - w Finlandii, inżynierowie innej znanej firmy oponiarskiej, czyli Nokiana, konstruowali i testowali inną niespotykaną dotąd nowość. Nokian Hakkapeliitta Concept został wyposażony w kolce, które w razie potrzeby są wysuwane lub chowane przez kierowcę. Innowacyjny system został wbudowany w zimowy model Hakkapeliitta 8 SUV. Rozwiązanie oparto o zamontowanie stałych, nieruchomych elementów, z których wysuwają się kolce poprawiające przyczepność na śniegu i lodzie. Procesem wysuwania i chowania kolców steruje przez naciśnięcie guzika kierowca.

-W Polsce używanie opon z kolcami jest prawnie zakazane. Ta opona może do zmienić. Zastosowanie nowego rozwiązania, przypominającego zasadę działania kocich pazurów, potrafi w mgnieniu oka dostosować opony do nawierzchni, po której się aktualnie porusza. To rozwiązuje nam problem montażu łańcuchów - mówi Tomasz Szromnik z firmy CNF - To najlepsze rozwiązanie dla osób poruszających się po mocno ośnieżonych terenach, na przykład na Kaszubach, którzy dotąd nie mogli stosować kolców.



Guma z chipem

Kolejne ciekawe rozwiązanie to zaprezentowana właśnie przez firmę Dunlop koncepcyjna opona z mikroprocesorem, który komunikuje się z komputerem pokładowym samochodu, poprawiając ogólne właściwości jezdne pojazdu. System jest oparty na niewymagającym zasilania bateryjnego mikroukładzie montowanym wewnątrz opony.



14 komentarzy: